Często zadawane pytania

Kolej Transsyberyjska i koleje w Rosji
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Kiedy można rezerwować bilety na Kolej Transsyberyjską?

Rezerwacja biletów na Kolej Transsyberyjską rusza na 90 dni przed terminem planowanego odjazdu pociągu. W tym czasie pojawia się pełny rozkład jazdy oraz rusza sprzedaż.

Czy można dokonać wcześniejszej rezerwacji terminu?

Nie, nie ma możliwości “przetrzymania miejsca” i dokonania wstępnej rezerwacji miejsca wcześniej niż na 90 dni przed planowanym terminem podróży.

Czy podróżowanie Koleją Transsyberyjską jest bezpieczne?

Pociągi transsyberyjskie pod wieloma względami są jednymi z najbezpieczniejszych sposobów do podróżowania. Co roku miliony ludzi bezpiecznie podróżuje nimi przez Rosję, Chiny i Mongolię.
Każdy wagon przez całą dobę jest monitorowany przynajmniej przez jednego pracownika, tj. Prowadnicę. Aby wsiąść do pociągu każdy z pasażerów musi wylegitymować się dowodem tożsamości (dla zagranicznych gości wystarczy często paszport). Na każdym przystanku pociągi są kontrolowane w celu zapewnienia czystości i bezpieczeństwa. Pod pryczami lub siedzeniami znajdują się pojemniki do przechowywania bagażu lub kosztowności.

Skąd z Moskwy startuje Kolej Transsyberyjska?

W Moskwie znajduje się dziewięć głównych stacji kolejowych (Białoruski, Kazański, Kijowski, Kurski, Leningradzki, Paweletski, Sawyołowski, Jarosławski i Ryżski) i wszystkie obsługiwane są przez linię Metro Circle. Pojawienie się na właściwej stacji wcześniej przed podróżą nieco ułatwi podróż. Podróże na Syberię z Moskwy zwykle rozpoczynają się ze stacji Jarosławki pod adresem 5 Komsomolskaya. Pamiętaj, że przed odjazdem wszystkie informacje zostaną załączone na bilecie.

Gdzie znajdują się stacje kolejowe w Sankt Petersburgu i gdzie prowadzą?

W Sankt Petersburg mieści się pięć głównych dworców kolejowych (Moskovsky, Finlyandsky, Baltiysky, Vitebsky i Ladozhsky), do których można łatwo dojechać metrem. Każda stacja kursuje w innym kierunku, dzięki czemu pojawienie się na właściwej stacji przed podróżą ułatwia podróż. Przykładowo ze stacji Moskovsky (znana również jako stacja Glavny) pociąg kieruje do Moskwy, Azji Środkowej, Krymu i na Kaukaz.

Czy pociągi Kolei Transsyberyjskiej są punktualne?

Generalnie pociągi rosyjskich kolei, zwłaszcza tych na długich trasach, są punktualne praktycznie co do minuty. Stąd bardzo ważne, żeby przypadkiem nie spóźnić się na swój pociąg. Transsyberyjska.pl rekomenduje, aby na stacji kolejowej pojawić się na 1-2 godziny przed planowanych odjazdem. Moment startu może być dość stresujący, stąd lepiej dać sobie czas na bezpieczne rozpoznanie peronu, zajęcie miejsca etc.

Jak odnaleźć właściwy peron, z którego startuje mój pociąg?

Na każdej stacji będzie znajdować się elektroniczna tablica odjazdów, która wskazuje dokładnie numer pociągu, cel podróży, godzinę odjazdów oraz peron. Mniejsze stacje mogą nadal używać papierowych tablic ogłoszeniowych. Pamiętaj, aby zachować swój bilet po rosyjsku, ponieważ tylko nieliczni będą umieli pomóc Ci w tłumaczeniu po angielsku, a ogłoszenia o odjazdach będą wyświetlały się na tablicach naturalnie w języku rosyjskim.

Kiedy rozpoczyna się odprawa na pociąg i można wsiadać?

Najczęściej jest to ok. 40 minut przed godziną odjazdu. Zalecamy wejście na pokład wcześniej, aby nie spieszyć się i mieć czas na rozłożenie bagażu i przygotowanie do podróży.

Czy podczas wsiadania do pociągu będą przeprowadzane kontrole paszportowe i celne?

Tak, paszport zostanie wykorzystany jako dowód tożsamości z danymi na bilecie.

Co się stanie, jeśli spóźnię się na pociąg?

Jeśli nadal chcesz odbyć podróż, musisz kupić nowy bilet na następny pociąg.

Czy mogę anulować bilety na Kolej Transsyberyjską i otrzymać zwrot pieniędzy?

Jest możliwe anulowanie biletu kolejowego, jednak kwota, która będzie dostępna do zwrotu będzie zależeć m.in. długości okresu od daty zakupu. Im wcześniej anulujesz bilety, tym możesz otrzymać większy zwrot pieniędzy. Pamiętaj, że pobierana jest standardowa opłata administracyjna w wysokości 10 £ (lub równowartość w USD / EUR) za wszelkie anulowane bilety.

Co zrobić, gdy zgubię bilet na Kolej Transsyberyjską?

Jeśli masz kupon rejestracji elektronicznej, możesz ponownie wydrukować kupon. Jeśli masz bilet elektroniczny i nie wymieniłeś go na bilet papierowy, możesz po prostu ponownie wydrukować swój kupon. Jeśli wymieniłeś już swój bilet elektroniczny na bilet papierowy lub pierwotnie zakupiłeś bilet papierowy, a został on zgubiony lub uszkodzony, musisz zapłacić opłatę za jego wymianę.

Chcę podróżować Koleją Transsyberyjską tylko w towarzystwie samych kobiet albo samych mężczyzn. Gdzie to wskazać?

Wiele pociągów na trasach rosyjskich i transsyberyjskich ma kabiny dostosowane do płci. Oznacza to, że kiedy rezerwujesz bilet i dostępna jest pusta kabina, możesz zarezerwować w niej pryczę i określić ją jako jednopłciową. Oznacza to również, że tylko podróżni tej samej płci będą mogli zarezerwować miejsca w tej kabinie. Po określeniu kabiny ze względu na płeć nie można jej zmienić na inną po dokonaniu rezerwacji. Możesz także zarezerwować łóżko w kabinie, która została określona dla danej płci, szukając symbolu ikony płci w naszym systemie rezerwacji.

Czy potrzebuję wizę, aby podróżować Koleją Transsyberyjską?

Tak, aby podróżować po Rosji, Chinach czy Mongolii potrzebujesz wizy. Jeśli Twoim celem jest zwiedzenie i rekreacja – wybierz wizę turystyczną do Rosji. Jeśli jedziesz spotkać się z kontrahentem lub podpisać umowę handlową – wybierz wizę biznesową do Rosji. Wejdź na stronę naszego partnera: Aina.pl i wybierz wizę odpowiednią ze względu na charakter Twojej podróży.

Czy potrzebuję ubezpieczenia turystycznego, aby podróżować po Rosji?

Tak, aby uzyskać wizę do Rosji potrzebujesz ubezpieczenia podróżnego. Kupując polisę turystyczną na Gorilo.pl po wskazaniu kraju i daty podróży dostaniesz w wynikach polisy, z informacją czy są honorowane w rosyjskim konsulacie.

Czy rosyjskie koleje są dostosowane dla osób niepełnosprawnych?

W wybranych pociągach kursujących między Moskwą a Sankt Petersburgiem, takich jak Sapsan – znajdziemy udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Specjalne wagony są wyposażone w windę przy wjeździe do wagonu, aby pomóc pasażerom o ograniczonej sprawności ruchowej wsiadać i wysiadać z pociągu. Same kabiny mają szersze korytarze i większe kabiny, w których zmieści się wózek inwalidzki lub inny sprzęt ułatwiający chodzenie. Dla pasażerów z upośledzeniem wzroku na wszystkich przełączniki, gniazdka, przyciski wywołania itp. zastosowano instrukcje w alfabecie Braille’a oraz specjalne urządzenia audio, które ułatwiają kontakt z Prowadnicą. Każda kabina dla niepełnosprawnych ma własną łazienkę z wystarczającą ilością miejsca dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Są wyposażone w poręcze, oświetlenie i tablice dźwiękowe.

Czy mogę podróżować z dziećmi Koleją Transsyberyjską?

Jak najbardziej. Dzieci mogą podróżować Koleją Transsyberyjską i w zależności od ich wieku mogą otrzymać bilety ze zniżką (w zależności od trasy i przewoźnika kolejowego). Podczas wsiadania do pociągu dzieci muszą mieć własny paszport lub być wpisane do paszportu rodzica lub mieć kopię i tłumaczenie aktu urodzenia. Jeśli dzieci są wymienione w paszporcie rodzica, należy dołączyć zdjęcie dziecka. Chcesz wiedzieć więcej o podróży z dzieckiem? Zapraszamy na relację z naszego bloga TUTAJ.

Czy w Kolei Transsyberyjskiej można podróżować ze zwierzętami?

Tak, ale z pewnymi ograniczeniami. Trzeba wcześniej kupić bilety z oznaczeniem, że będzie Ci towarzyszyć zwierze. Możliwość rezerwacji takich miejsc jest dostępna tylko w II i III klasie. W systemie rezerwacji biletów na stronie transsyberyjska.pl takie miejsca są oznaczone specjalnym symbolem. Trzeba pamiętać, że małe zwierzęta domowe, takie jak małe psy, koty lub ptaki, muszą być trzymane w jakiejś klatce lub nosidełku. Właściciele dużych psów będą musieli kupić całą kabinę 2. klasy i założyć psu pysk i smycz na czas podróży. Wyjątek od tych zasad stanowią psy-przewodnicy, które mogą przebywać w dowolnym miejscu na pokładzie bezpłatnie.

Czy w rosyjskich wagonach kolejowych są punkty ładowania elektrycznego?

W pierwszej klasie oprócz każdego gniazdka elektrycznego w każdej łazience znajduje się punkt ładowania elektrycznego. W drugiej klasie na ogół są dwa gniazdka w korytarzu (oprócz gniazdek o niskiej mocy w każdej łazience). W niektórych starszych wagonach możesz znaleźć tylko jeden punkt ładowania. W trzeciej klasie znajdziesz tylko łazienki z gniazdkami o niskiej mocy ładowania. Jeśli możesz, radzimy zabrać ze sobą zapasowe baterie, jeśli to możliwe, lub przenośne ładowarki podróżne do urządzeń elektrycznych. Na podróż Koleją Transsyberyjską przyda się podróżny adapter z wieloma portami ładowania USB.

Czy WiFi jest dostępne w rosyjskich pociągach?

Wi-Fi na ogół nie jest dostępne w samym pociągu, ale na większości większych stacji kolejowych będzie dostęp do WiFi. Zalecamy zapisywanie jak największej ilości informacji w trybie offline, takich jak mapy i rozmówki przed wyjazdem.

Więcej porad

Każde nurtujące Cię pytanie może zadać na naszej grupie na facebooku: https://www.facebook.com/groups/299170977328

Bilety na Kolej Transsyberyjską

Jak podróżować koleją Transsyberyjską i jaką wybrać klasę w pociągu? Kiedy najkorzystniej kupić bilet oraz jak przewozić zwierzaki? – zgłębiamy istotne kwestie podróżowania koleją.