Bagaż w Kolei Transsyberyjskiej

Zobacz ile walizek i rowerów możesz zabrać do Kolei Transsyberyjskiej.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Limity bagażu w Kolei Transsyberyjskiej

Przed podróżą Koleją Transsyberyjską, upewnij się, że bagaż podróżny spełnia wszystkie wymagane kryteria. Postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z tą kwestią.

Jak duży i ciężki bagaż można wziąć ze sobą do Kolei Transsyberyjskiej?

Limit bezpłatnego bagażu, który przypada na jedną osobę w kolei to:

w pierwszej klasie (Lux, VIP) – do 50 kg

w drugiej i trzeciej klasie (Kupe, Plackarta) – do 36 kg

Za każdy kolejny kilogram bagażu (do 200 kg) pobierana jest dodatkowa opłata. 

Dodatkowo łączna wielkość jednej sztuki bagażu nie może przekraczać 180 centymetrów (długość, szerokość i wysokość). Jeśli wiesz, że Twój bagaż jest większy niż ten podany w limicie, przed podróżą powinieneś zgłosić tę informację policji kolejowej, która mieści się z przodu składu pociągu. Oczywiście, wiąże się to z uiszczeniem dodatkowej opłaty oraz oddaniem bagażu do specjalnego wagonu bagażowego (jeśli taki akurat jest dołączony do pociągu).

Gdzie przechowywać bagaż podczas podróży Koleją Transsyberyjską?

Torby i walizki trzyma się specjalnych lukach lub skrzyniach, przypisanych do pasażera, w wagonie, którym podróżuje, w zależności od przydzielonego mu łóżka. Niektóre pociągi mają specjalne wagony bagażowe, ale informację o tym, czy skład jest w niego wyposażony, można uzyskać dopiero na dworcu w dniu odjazdu pociągu.

Zdarza się, że ktoś może nas poprosić o przechowanie jego bagażu w naszej skrzyni, jeśli okaże się, że mamy wolne miejsce. Wielu Rosjan, zwłaszcza tych podróżujących z jednego końca kraju na drugi, przewozi Koleją Transsyberyjską ogromne ilości rzeczy i jedzenia. My również możemy spróbować skorzystać z tej możliwości. Czy nam się uda, będzie oczywiście zależeć od dobrej woli współpasażerów.

Czy podczas podróży Koleją Transsyberyjską dozwolone jest posiadanie roweru?

Nie brakuje wielu śmiałków, którzy chcą zwiedzać np. Syberię na… rowerze. Trzeba jednak wiedzieć, że w pociągu istnieją bardzo szczegółowe zasady dotyczące przewożenia rowerów w pociągu. Rower powinien być rozmontowany, z bagażem w schowku. Taka opcja jest można tylko dla rowerów bez silników elektrycznych. W przypadku pasażerów podróżujących rowerem obowiązują dodatkowe opłaty, w zależności od masy roweru. Dodatkowo rowery można również transportować osobno na wózku bagażowym. Zostaną im przypięte specjalne metki w celach identyfikacyjnych oraz naliczona opłata za transport, w zależności od długości podróży. Ponieważ powyższa możliwość nie zawsze jest możliwa, należy wcześniej uzyskać te informacje przed podróżą na dworcu kolejowym.

Bilety na Kolej Transsyberyjską

Jak podróżować koleją Transsyberyjską i jaką wybrać klasę w pociągu? Kiedy najkorzystniej kupić bilet oraz jak przewozić zwierzaki? – zgłębiamy istotne kwestie podróżowania koleją.