Kolej transsyberyjska przejeżdża przez historyczne miasta, okolice majestatycznych gór, stepów, tundrę i lasy tajgi. Krajobraz widziany zza okna przedziału pozwala przeżyć już niesamowitą podróż, której kolejny etap rozpocznie się po opuszczeniu pociągu.
Na trasie liczącej 9259 km Moskwa-Władywostok, znajduje się niezliczona ilość miejsc znanych, często odwiedzanych przez turystów, jak i tych bardziej tajemniczych oraz mniej dostępnych. Wielbiciele górskich wypraw, mogą udać się na wędrówki po Uralu, a miłośnicy azjatyckich kultur mają szansę przedostać się do Mongolii i Chin węzłem Transmongolskim. Zaawansowana wyszukiwarka biletów i połączeń pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru: https://bilety.transsyberyjska.pl.
Piękne miejsca i przystanki na trasie Kolei Transsyberyjskiej
Jekaterynburg
To ogromne i czwarte pod względem liczby mieszkańców miasto rosyjskie. Leży w azjatyckiej części Rosji, uważa się go za stolicę łańcucha górskiego Ural. Historyczny Jekaterynburg został założony przez cara Piotra I, a jego nazwa nadana została na cześć Katarzyny I, żony cara. Mówi się, że Jekaterynburg był miejscem uwięzienia dynastii Romanowów i cara Mikołaja II (rozstrzelanych w 1918 r. na rozkaz Lenina).
Miasto pełni istotną rolę w życiu kultury, nauki i polityki rosyjskiej. Wielbiciele architektury sakralnej, mogą podziwiać niezliczoną ilość historycznych zabytków. Można tu znaleźć zarówno wiele symboli socjalizmu, jak i niemało awangardowych rozwiązań architektonicznych.
Obecnie Jekaterynburg dynamicznie się rozwija, oprócz zabytkowych budowli, w tej rosyjskiej metropolii wyrasta coraz więcej wieżowców i nowoczesnych budynków. Wyraźnie widać tu wpływy Dalekiego Wschodu. Historia miasta jest naznaczona bogactwem – w XVIII w. ze Środkowej części Uralu wydobywano kamienie szlachetne, a nawet złoto.
Irkuck, Bajkał i wyspa Olchon
Irkuck jest XVII-wiecznym miastem leżącym u brzegów Angary, jedynej rzeki wypływającej z Bajkału. Warto przyjrzeć się z bliska zaporze Zbiornika Irkuckiego lub przekroczyć mającą 579 m długości rzekę za pomocą trzech mostów. Irkuck słynie z historycznego centrum miasta, jest także centrum handlowym pomiędzy Rosją a Chinami. Jest miastem kupieckim, w którym mocno rozwijał się handel złotem. Irkuck to także miejsce, do którego zsyłano wielu więźniów politycznych. Obecnie to miasto może pochwalić się dynamicznym rozwojem kulturalno-naukowym i gospodarczym.
Przystanek kolei transsyberyjskiej w Irkucku jest idealnym miejscem na rozpoczęcie fascynującej wyprawy wokół jeziora Bajkał. Kursują tam lokalni kierowcy. Możemy udać się na przykład do wybrzeży, Listwianki, znanej miejscowości turystycznej z dostępem do jeziora. Warto przyjrzeć się też wyspie Olchon, największej wyspie Bajkału – znajdziemy tu zarówno stepy, jak i obszary najwspanialszych lasów tajgi. Zima, mimo że chłodna, jest idealną porą na odwiedzenie rejonów bajkalskich – widok zamarzniętego jeziora jest nie do opisania, otwierane są też zimniki, czyli drogi pozwalające przejechać samochodem na drugi brzeg jeziora po jego zamarzniętej tafli.
Tajszet
Tajszet to miasto znajdujące się około w połowie drogi kolei transsyberyjskiej z Moskwy do Władywostoku. Jest początkiem Kolei Bajkalsko-Amurska. Kolej przejeżdża wokół jednych z najdłuższych rzek świata (Lenę) i dojeżdża do brzegu Oceanu Spokojnego. Droga kolei wiedzie przez tajgę i setki kilometrów obszarów pokrytych przez wieczną zmarzlinę. Podróż daje możliwość eksplorowania terenów nieodkrytych, dzikich.
Ułan Ude
Ułan Ude jest stolicą Republiki Buriackiej, funkcjonującej na zasadzie autonomicznej republiki przyłączonej do Rosji. Buriacja leży w we wschodniej części Syberii, Zabajkale. Stanowi mieszankę kultur, wierzeń i filozofii.
Ułan Ude zostało założone w 1666 r., przez rosyjskich kozaków. Miasto leży przy Ujściu rzeki Udy do Selengi. Ułan Ude to handlowy łącznik pomiędzy Rosją, Chinami i Mongolią. Pełni istotną rolę gospodarczo-naukową. Znajduje się tu wiele interesujących muzeów obrazujących kulturę i życie narodów Zabajkala. Z Ułan Ude można przesiąść się na linię kolei Transmongolskiej prowadzącej przez Mongolię do Chin.
Miasto łączy w sobie kultury i religie świata. Znajdują się tu nie tylko obiekty prawosławne, ale i orientalne, azjatyckie świątynie. 23 km od Ułan Ude znajduje się buddyjski klasztor Dacan Iwołgiński. Jeżeli uda nam się zapoznać z tutejszą, buriacką ludnością, możemy natknąć się na Tengeri – grupę szamanów rdzennej ludności Zabajkala. Warto przyjrzeć się ich wiosennemu, buriackiemu świętu i przeżyć mistyczną podróż w głąb świata duchów i natury.
Władywostok – przecięcie kolei Transsyberyjskiej i Transmongolskiej
To ostatni przystanek na trasie Magistrali Transsyberyjskiej. We Władywostoku znajduje się najważniejszy, rosyjski port morski na Oceanie Spokojnym. Miasto funkcjonuje jako istotny ośrodek kultury i przemysłu. Od 1991 roku Władywostok jest otwarty dla turystów, szczególnie chętnie odwiedzają go obywatele Chin, Japonii, a także ci turyści, którzy z Władywostoku chcą przedostać się w głąb Azji na przykład do stolicy Mongolii Ułan Bator lub Pekinu i Wielkiego Muru Chińskiego. Miasto jest oddalone o 120 km od granicy rosyjsko-koreańskiej. Nazwa Władywostok ma symboliczne znaczenie – miała podkreślać dominację rosyjską nad krajami Dalekiego Wschodu.
Najważniejsze przystanki na trasie kolei Transsyberyjskiej
Podajemy nazwy miast i miasteczek wraz z nazwami wód, nad którymi leżą. W zależności od wybranego pociągu lista przystanków może być różna.
- Moskwa – Dworzec Jarosławski (0 km, Czas Moskiewski MT)
- Włodzimierz (210, km, MT)
- Niżny Nowogród (462 km, 6 godzin jazdy, MT) nad Wołgą
- Kirow (917 km)
- Perm (1397 km, 20 h jazdy, MT+2) nad Kamą
- Granica kontynentów, obelisk (1777 km)
- Jekaterynburg (1778 km, 1 dzień 2 h jazdy, MT+2) Góry Ural
- Tiumeń (2104 km)
- Omsk (2676 km, 1 dzień 14 h jazdy, MT+3) nad Irtyszem
- Nowosybirsk (3303 km, 1 dzień 22 h jazdy, MT+3) nad Obem
- Krasnojarsk (4065 km, 2 dni 11 h jazdy, MT+4) nad Jenisejem
- Tajszet (4483 km), połączenie z Bajkalsko Amurską Magistralą
- Irkuck (5153 km, 3 dni 4 h jazdy, MT+5) w pobliżu Bajkału
- Ułan Ude (5609 km, 3 dni 12 h jazdy, MT+5)
- połączenie z Trans-Mongolską Koleją (5622 km.)
- Czyta (6166 km, 3 dni 22 h jazdy, MT+6)
- połączenie z Trans-Mandżurską Koleją na stacji Tatarska (6274 km.)
- Birobidżan (8312 km, 5 dni 13h jazdy)
- Chabarowsk (8493 km, 5 dni 15 h jazdy, MT+7) nad Amurem
- Ussuryjsk (9147 km), połączenie z Trans-Mandżurską Koleją
- Władywostok (9259 km, 6 dni 4 h jazdy, MT+7), brzegi Pacyfiku