Kolej Transsyberyjska

Prowadząca od Moskwy do Władywostoku trasa stanowi najdłuższą linię kolejową świata. Łącznie przekracza 8 stref czasowych, natomiast całkowita długość jej torów wynosi 9288,8 kilometrów.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Federacja Rosyjska jest największym na świecie krajem. Obejmuje jedenaście stref czasowych od Bałtyku po Pacyfik i Arktykę po Azję. Sieć kolejowa w Rosji jest równie imponująca. Łączy bowiem tysiące miast z dziesiątkami tysięcy tras kolejowych, które przewożą rocznie ponad 1,3 miliarda pasażerów rocznie.

Wśród nich największą sławą cieszy się Kolej Transsyberyjska – z Moskwy do Władywostoku wraz z jej odnogami. Jest to Kolej Transmongolska z Moskwy do Pekinu przez pustynię Gobi, Kolej Transmandżurska (nazywaną czasem Wschodniochińską) również prowadzącą z Moskwy do Pekinu (m.in. przez Harbin) oraz Kolej Bajkalsko-Amurska prowadząca przez wschodnią Syberię i rosyjski daleki wschód.

Kolej Transsyberyjskiej: Moskwa – Władywostok

Prowadząca od Moskwy do Władywostoku trasa stanowi najdłuższą linię kolejową świata. Łącznie przekracza 8 stref czasowych, natomiast całkowita długość jej torów wynosi 9288,8 kilometrów. Na trasie mijamy takie miasta jak: Niżny Nowogród, Perm, Jekaterynburg, Omsk, Nowosybirsk, Krasnojarsk, Irkuck, Ułan Ude i Czytę. Za najpiękniejszy odcinek uważa się Kolej Krugobajkalską, która rozpoczyna się na stacji Bajkał i prowadzi wzdłuż linii brzegowej jeziora.

Trasa Kolei Transsyberyjskiej

Moskwa – > Irkuck – > Władywostok
Długość: 9288,8 km

Czas podróży

Moskwa – > Władywostok to: 144h (6 dni 4 godziny)
Moskwa – > Irkuck (Bajkał) to: 85h (3 dni 55 min)

Kolej Transmongolska: Moskwa – Pekin przez Ułan Bator

Linia transmongolska, pokrywa się z linią transsyberyjską do miejscowości Ułan Ude na wschodnim wybrzeżu Bajkału, a następnie skręca w stronę stolicy Mongolii, Ułan Bator. Ostatnim przystankiem na linii Kolei Transmongolskiej jest Pekin.

Kolej Transmongolska jest najkrótszą trasą kolejową łącząca Moskwę z Pekinem. Jej całkowita długość wynosi 2215 km. Wybudowana została latach 1949–1961. Większość trasy przebiega przez słynną pustynię Gobi.

Trasa Kolei Transmongolskiej

Moskwa – > Irkuck – > Ułan-Ude – > Ułan Bator – > Pekin
Długość: 7624 km.

Czas podróży

Moskwa – > Ułan Bator to: 4 dni 2 godz.
Moskwa – > Pekin to: 5 dni 4 godz.

Kolej Transmandżurska: Moskwa – Pekin

Trzecim szlakiem Kolei Transsyberyjskiej jest linia transmandżurska, pokrywająca się z główną linią transsyberyjską do miejscowości Tatarskaja, skąd dalej biegnie w stronę Pekinu.

Trasa Kolei Transmandżurskiej

Trasa podróży: Moskwa – > Irkuck – > Ułan-Ude – > Chita – > Harbin – > Pekin
Długość: 8803 km.

Czas podróży

Moskwa – > Harbin to: 5 dni 9 godz.
Moskwa – > Pekin to: 6 dni 1 godz.

Kolej Bajkalsko-Amurska

Magistrala Bajkalsko-Amurska (BAM) to linia kolejowa o długości 3145 km (a razem z odnogami 4234 km) przebiegająca przez wschodnią Syberię i rosyjski Daleki Wschód. Trasa cieszy się coraz większą popularnością wśród zagranicznych turystów, którzy poszukują „niezdobytych” obszarów. Prowadzi przez okolice zupełnie nietknięte cywilizacją. Na odcinku między Siewierobajkalskiem i Niżnieangarskiem za oknami podróż uprzyjemniają widoki na cudowny Bajkał oraz syberyjskie góry.

Trasa Kolei Bajkalsko-Amurskiej

Moskwa – > Tayshet – > Severobaykalsk – > Sovetskaya Gavan
Długość: 7828 km.

Czas podróży

Moskwa – > Tayshet to: 2 dni 17 godz.
Moskwa – > Sovetskaya Gavan to: 7 dni 6 dni

Bilety na Kolej Transsyberyjską

Jak podróżować koleją Transsyberyjską i jaką wybrać klasę w pociągu? Kiedy najkorzystniej kupić bilet oraz jak przewozić zwierzaki? – zgłębiamy istotne kwestie podróżowania koleją.