Jaką wybrać klasę pociągu na podróż Koleją Transsyberyjską?
Zanim zdecydujesz się na zakup biletów na Kolej Transsyberyjską, dobrze się zastanów, którą klasę wybrać. Masz do wyboru Klasę I (Lux), Klasę II (Kupe, Kupiejny) oraz Klasę III (Plackartę, Plackartnyj).
Każda z nich różni się ceną, komfortem przejazdu oraz dostępnością serwisu.
Rodzaje i klasy wagonów w Kolei Transsyberyjskiej
Klasa I (LUX)
Opcja dla stawiających w podróży na komfort i wygodę na pierwszym miejscu. Wagon LUX stanowią zamykane przedziały dwuosobowe. Cały wagon mieści tylko 18 pasażerów tej klasy, a takich wagonów jest od 2 do 3 w całym składzie pociągu Kolei Transsyberyjskiej (dlatego bilety na tę klasę należy rezerwować zdecydowanie wcześniej). Dla kogo są wagony w klasie I? Jeśli cenisz sobie najwyższy komfort podróży, to sypialny wagon klasy LUX jest zdecydowanie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Jak łatwo się domyślić, cena za miejsce w tej klasie jest wysoka (porównywalna do ceny biletu lotniczego w I klasie na analogiczną trasę). Natomiast w zamian za nią masz dostęp do telewizji, bardzo wygodnego łóżka z pościelą, własny serwis stołowy, a czasami nawet własną przedziałową toaletę. Oczywiście śniadania i inne posiłki są serwowane na życzenie. Na podróż wagonem klasy LUX decydują się najczęściej osoby bogatsze, które boją się latać samolotem.
Klasa II (Kupe)
Jeśli luksusy pierwszej klasy nie są dla Ciebie tak ważne, ale wciąż cenisz sobie komfort i prywatność wybierz przejazd wagonem klasy II. Liczy sobie dziewięć przedziałów, które mogą pomieścić 4 osoby jednocześnie (dwa miejsca na dole i dwa miejsca na górze). Cały wagon to łącznie 9 przedziałów na 36 pasażerów. Co dostaniemy w zamian za miejsce w wagonie klasy Kupe? Między innymi dostęp do dwóch ubikacji i gniazdek elektrycznych, samowaru z gorącą wodą, gniazdek elektrycznych, a czasami również klimatyzacji. Dodatkowo każdy przedział ma składany stół, przesuwane drzwi, lampkę do czytania, całkiem wygodne siedzenia oraz wbudowane półki. W cenie biletu wliczony jest również komplet pościeli. To nie wszystko. Jeśli jesteś kobietą i podróżujesz sama lub z koleżanką, w wagonie Kupe możesz kupić bilet do przedziału “tylko dla kobiet”. Podobnie, jeśli podróżujesz jedynie z kolegami możesz zrobić sobie męską wyprawę i kupić bilety w przedziale tylko dla mężczyzn. Cena za podróż wagonem Kupe jest analogiczna do ceny lotu w klasie ekonomicznej na analogicznie długiej trasie.
Klasa III (Plackarta)
To najpopularniejsza i najtańsza forma podróży Koleją Transsyberyjską. Wielu podróżnych świadomie wybiera właśnie ten przedział, z uwagi na klimat i możliwość podjęcia interakcji i dyskusji z współpasażerami, którzy na co dzień podróżują koleją do pracy, do domu etc. Jak wiadomo – czasami rozmowa z nieznajomym to wszystko, czego potrzeba, aby podróż była wyjątkowa. Wagon złożony jest z 9 otwartych boksów, tworzących coś w rodzaju przedziału. Jeden boks mieści 6 osób (w tym 2 miejsca na górze wewnątrz boksu, 2 miejsca na dole również wewnątrz boksu oraz 2 miejsca korytarzowe, 1 na górze i 1 na dole). Łącznie 1 wagon Plackarty mieści 54 pasażerów. Na co możemy liczyć podróżując III klasą? Na dwie ubikacje w wagonie, samowar z gorącą wodą i dostęp do gniazdek elektrycznych. Za komplet pościeli należy uiścić dodatkową opłatę. Wagonu typu Plackarta można spotkać na wszystkich trasach kolei rosyjskich i byłych krajów dawnego ZSRR. Jeśli chodzi o cenę, to przejazd Koleją Transsyberyjską w wagonie Plackartnym jest tańszy od przelotu samolotem na tej samej trasie.
Klasa III (Plackarta) – Wagon Obści
Jest to wagon typu Plackarta, ale jedynie z miejscami siedzącymi zamiast sypialnych. Ten typ miejsc stosuje się jedynie dla pasażerów podróżujących do 1000 kilometrów. Stanowi łącznie 9 boków, a w każdym z nich 9 miejsc siedzących – co daje łącznie 81 miejsc tego typu w całym pociągu. Ceny na ten wagon są najtańsze, jednak z uwagi na brak wygód, lepiej wybrać ten podróży jedynie na krótką trasę.