Higiena

Kolejowe kompedium wiedzy higienicznej.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Higiena a podróż Koleją Transsyberyjską

Utrzymanie higieny w Kolei Transsyberyjską nie będzie najłatwiejszą sztuką. Jak wiadomo, możemy się spodziewać standardów znanych nam z PKP. Jak zatem dostosować się w tych trudnych warunkach podróży? Podpowiadamy!

Podróż II i III klasą w Transsibie, a kwestia higieny

Poniższe porady będą dotyczyć zasadniczo podróżujących Koleją Transsyberyjską wagonami Kupe i Plackartą, w których bardzo często nie ma pryszniców. Jeśli już zdarzy się jakaś kabina, to przypada na cały skład, a i tak często jest nieczynna, bo brakuje w niej wody. Pasażerowie mogą więc korzystać jedynie z umywalki znajdującej się w toalecie.

Praktycznie porady, które mogą Ci się przydać

Nie zapomnij o klapkach – dzięki nim, nawet bez prysznica, będziesz mieć jego namiastkę.

Nie zapomnij papieru toaletowego ani chusteczek – zwłaszcza na długą trasę. Niestety, nie powinna Cię zdziwić sytuacja, w której np. zabraknie papieru toaletowego w łazience. Jeśli danego dnia ze względu np. na długie kolejki przed łazienką, nie będziesz mógł/a umyć się w wodzie, miej na wszelki wypadek mokre chusteczki oraz szampon w sprayu.

Monitoruj postoje – sprawdzaj “sanitarnych zon”, która najczęściej wisi na drzwiach toalety. Będziesz wiedzieć, kiedy i na jak długo toaleta będzie zamknięta (w trakcie przejazdów przez miasta)

Zrezygnuj z kilku ręczników – jeśli podróżujesz klasą I lub II, to oprócz pościeli (często wliczonej w cenę – lub za niewielką dopłatą) dostaniesz mały ręcznik. Nie musisz więc pakować ze sobą więcej niż jeden ręcznik na podróż.

Prowizoryczne miski z wodą – tu mogą posłużyć np. puste butelki po wodzie mineralnej. Jedną napełnisz gorącą wodą z samowaru, a drugą zimną wodą z kraju. I w ten sposób masz “porcję” letniej wody na prysznic.

Bilety na Kolej Transsyberyjską

Jak podróżować koleją Transsyberyjską i jaką wybrać klasę w pociągu? Kiedy najkorzystniej kupić bilet oraz jak przewozić zwierzaki? – zgłębiamy istotne kwestie podróżowania koleją.